ENIGMA


CUDOWNE CUDZOMYŚLENIE


rys_Gintowt_JuchniewiczLudzie do perfekcji opanowali sztukę oglądania telewizji i przeżuwania paszy. Nastały takie czasy, że zarówno oglądanie jak i przeżuwanie jest osiągnięciem. Towarzyszy temu bezmyślność i cudzomyślenie*. To naturalna konsekwencja. Ludzie są sparaliżowani i przytłoczeni otaczającym ich McŚwiatem. Reklamy, promocje lansujące jedynie słuszne (choć czasem niby-niegrzeczne) postawy życiowe wprawiają odbiorców w osłupienie. Tym bardziej że również relacje w pracy uległy zmianie, bo tam bryluje pogoń "za kasą" i zyskiem bez względu na prawdziwe, ludzkie "koszty uzysku". To samo dzieje się w szkołach i uczelniach, które trenują zawodników do udziału w wielkim "wyścigu szczurów". Trudno oczekiwać, by w tym zgiełku było miejsce na myślenie. To jest zbędne i nie kalkuluje się; co więcej, może zabrać trochę czasu. Poza tym nierozważne myślenie jest niebezpieczne. Głupie myśli mogą przynieść szkodę, więc po co ryzykować? (Proszę nie odpowiadać, to pytanie retoryczne).

Bezmyślność sprawia jednak, że ludzie czują się trochę zagubieni. McŚwiat w końcu to wolny rynek, który oferuje wiele modeli zachowań i różne postawy życiowe. Obowiązkiem konsumentów (nie mylić z ludźmi) jest dokonywanie trafnych i słusznych wyborów. To trochę trudne zadanie szczególnie jeśli wyłączyło się już mózg.

Na szczęście jest telewizja, która poustawiała kamery w różnych miejscach i pozwala obserwować innych ludzi, za ich zgodą i z bezpiecznej odległości. Tam też trwa wielki festiwal zwierzeń. Ale ich prawdziwość i autentyczność jest obojętna zwierzającym, to przecież tylko kolejny teleturniej. Oni dbają tylko o to, aby dobrze wypaść, bo za to dostaną oklaski i swoją minutę sławy. Jeśli ktoś z widzów nie wiedział, jak się zachować, co robić, jak postępować to dzięki podglądaniu innych już wie. Wiej jak się zachowywać, aby dostać oklaski. To wspaniałe! Naśladownictwo jest bezpieczne. Pozwala ocenić skutki działania przed ich realizacją. Czy może być coś piękniejszego? (Proszę nie odpowiadać, to również pytanie retoryczne). Otrzymujemy gwarancję, że zastosowane zachowanie, bądź postawa, nie jest jakimś odosobnionym dziwactwem, przecież tak postępują inni, widział ich cały kraj. Do tego dochodzi autorytet telewizji, w której na pewno pracują mądrzy ludzie, bo niby jacy mieliby pracować w tak odpowiedzialnych miejscu? (Znów retoryczne pytanie). Przecież jest niemożliwe, aby "oknem na świat" mogli kierować ludzie korzystający z cudzomyślenia. Dlatego autorytet telewizji jest wielki i niepodważalny, a to co tam można zobaczyć, na pewno jest prawdą i można to bezkrytycznie przyjąć. Jeśli korzysta się z cudzomyślenia, funkcja "krytyczny ogląd świata" staje się zbędna.

Co prawda brak myśli jest mało snobistyczny, ale wygodny. Daje ludziom unifikacje, uniwersalizm i globalizm. To się nazywa Nowy Wspaniały McŚwiat!

Juliusz Bolek


cudzomyślenie - stopień wyższy od bezmyślność, polega na kamuflażu

powrót


www.enigma.pl ©  1986-2004