ludzie sztuka myśli archiwumAurea Porta naprawdę

Fundacja Przyjaciół Sztuk „Aurea Porta” powstała w sierpniu 2001 r. Zasadniczym celem jaki Fundacja sobie obrała jest wspieranie, w miarę możliwości, kultury polskiej oraz promocja inicjatyw artystycznych w tych, jakże trudnych dla sztuki, czasach. Zgodnie ze statutem Fundacja promuje w naszym społeczeństwie chęć obcowania z kulturą w możliwie najszerszym tego słowa znaczeniu.

Pierwszym w pełni zrealizowanym własnymi siłami przedsięwzięciem Fundacji było wystawienie najnowszej sztuki Bogusława Schaeffera pt. „Skala’’, której prapremiera odbyła się jesienią w 2001 r. Przedstawienie to jest grane z powodzeniem w teatrze Rampa w Warszawie oraz w wielu miastach Polski. W 2004 r. zostało pokazane gościnnie w Londynie w Polskim Ośrodku Kulturalnym.

Przy realizacji projektów związanych z Bogusławem Schaefferem, zrodził się pomysł filmu dokumentalnego o nim oraz zorganizowania Festiwalu Schaefferowskiego w Filharmonii Narodowej, gdzie zabrzmią utwory Schaeffera w wykonaniu muzyków jazzowych. Wszystkie te działania przybliżają nas do jubileuszu 60. rocznicy pracy artystycznej Bogusława Schaeffera. Z tej okazji chcemy zrealizować film dokumentalny ukazujący jego twórczość i zaprezentować go na uroczystości związanej z setnym spektaklem „Skali”.

W 2004 roku dzięki staraniom Fundacji ukazała się książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” Juliusza Erazma Bolka. Zawarte w niej wiersze stanowią pełną apoteozę życia. Książka posiada bardzo niezwykłą formę, ponieważ została tak zaprojektowana, aby można ją zawiesić na szyi. W ten sposób „Sekrety życia” mogą być zarówno tomikiem poezji, jak i dekoracyjnym, tajemniczym gadżetem.

Z okazji 100-lecia urodzin Witolda Gombrowicza w 2004 r. w Fabryce Norblina w Warszawie Fundacja wyprodukowała widowisko teatralne – Norblin. Zakład Wytopu Snów imieniem Zantmana – inspirowane tekstami Witolda Gombrowicza. Od 2005 r. Fundacja wspiera wydawanie pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli’.

Ponadto „Aurea Porta” jest współorganizatorem Hubertusa Środowisk Twórczych razem ze Stowarzyszeniem Promocji na Rzecz Sportów Konnych. Impreza ta dała możliwość przeprowadzenia aukcji na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Prezesem Fundacji jest Marek Frąckowiak – aktor, felietonista, karykaturzysta, a menadżerem Krystyna Gierłowska – aktorka, organizatorka produkcji telewizyjnych, inspiratorka wielu wydarzeń teatralnych i kulturalnych.

Fundacja Przyjaciół Sztuk ‘’Aurea Porta”,
05 520 Konstancin – Jeziorna,
Bielawa 154 A, tel/fax.(48 22) 754 41 25
e-mail: aureaporta@wp.pl
RHB 0000036254 S.R. Warszawa,
NIP 123-09-46-690
REGON 017352237

Wszyscy, którzy są zainteresowani współpraca z Fundacją, chcieliby ją wesprzeć finansowo lub przekazać pieniądze na wydawanie pisma „Enigma” proszeni są o wpłaty na konto:

Konto: PKO BP SA 651020 11690000 80020083 2626 z zaznaczeniem na jaki cel przeznaczone są pieniądze