ludzie sztuka myśli archiwum

MYŚLI W KALENDARZU

Za każdym razem ludzie zastanawiają się, co im przyniesie Nowy Rok. 2007 rok przyniósł przedziwny ścienny kalendarz „FLASH 2007” autorstwa Luizy Kwiatkowskiej i Juliusza Erazma Bolka.

Kalendarz to dwanaście oryginalnych kompozycji graficznych Luizy Kwiatkowskiej do myśli Juliusza Erazma Bolka. Bardzo rzadko zdarza się, aby plastycy w swoje prace wplatali teksty poetów. Niemniej tak się stało w tym przypadku. Luiza Kwiatkowska stworzyła grafiki, które komponują się ze słownym zapisem i korespondują z literacką treścią wypowiedzi Juliusza Erazma Bolka. W ten sposób stworzyła nową jakość artystyczną. Prace graficzne zostały wykonane różnymi technikami, a następnie poddane dodatkowo obróbce komputerowej. W rezultacie tych działań otrzymano bardzo świeży i oryginalny efekt. Można też od razu powiedzieć, że tym razem te eksperymenty okazały się sukcesem.

We wstępie do kalendarza można przeczytać: „’FLASH 2007’ zawiera mikroskopijne ilości myśli, które w śladowych ilościach mogą mieć dobroczynny wpływ na rozwój organizmu” Instrukcja obsługi wydawnictwa informuje, że: „warunkiem prawidłowego używania jest znajomość współczesnych realiów, umiejętność rozumienia tekstu, czytania między wierszami i odnoszenia się na margines”. Publikacja zawiera refleksje i spostrzeżenia Juliusza Erazma Bolka, które pozwalają spojrzeć z dystansem na otaczającą rzeczywistość. Obcowanie z kalendarzem daje szansę spostrzeżenia wielu sytuacji z innej, nowej perspektywy.

„FLASH 2007” to wyjątkowa publikacja również dlatego, że każdy egzemplarz posiada imienne dedykacje dla właściciela i to na każdej stronie. Oznacza to, że każdy kalendarz jest niepowtarzalny. Możliwość takiej personalizacji okazała się możliwa dzięki nowej maszynie poligraficznej Xeikon 500 D, jaką posiada Polski Druk.

Ci, którzy nie zostali szczęśliwymi posiadaczami kalendarza „FLASH 2007” mogli prace tego wydawnictwa oglądać na wystawach w warszawskiej Cafe Bar „Szpilka” i w Galerii „RIO”. Wystawom towarzyszył oryginalny katalog. Przeważnie to publikacja zawierająca wybrane prace. Tym razem był to harmonijkowy kalendarz zawierający wszystkie obiekty z wystawy w miniaturowej formie. Oznacza to, że ten katalog będzie dla właściciela użyteczny przez cały rok.

Ważne może być też spostrzeżenie Juliusza Erazma Bolka z „FLASH 2007”, które można traktować jako motto: „albo człowiek popycha życie albo życie popycha człowieka”. Ta myśl powinna być aktualna zawsze, kiedy zastanawiamy się, co przyniesie Nowy Rok.

Tomasz Zappert